Wymiana grafiki BGA

Karty graficzne możemy podzielić na 4 typy.

Pierwszą z nich stanowi układ graficzny zintegrowany w moście północnym. Jest to układ BGA zamontowany bezpośrednio na płycie głównej i pełniący rolę kontrolera pomiędzy pamięcią operacyjną, procesorem a mostem południowym, połączonych ze sobą magistralami. W takim przypadku uszkodzenie mostu północnego bezpośrednio wpływa na wyświetlanie poprawnej treści na matrycy jak i ekranie zewnętrznym. Trwałą naprawa ma tylko sens gdy uszkodzony most północny zostanie wymieniony na nowy a nie zostanie poddany procesowi tzw. Reballingu.

Drugą grupę stanowią układy graficzne dedykowane. Jest to również układ BGA zamontowany bezpośrednio na płycie głównej odpowiedzialny za poprawne wyświetlanie treści. Konfiguracja ta ma większą moc obliczeniową co z kolei przekłada na lepszą wydajność wyświetlanych grafik. Uszkodzony chipset GPU nie poddajemy odnawianiu ponieważ jest proces krótkotrwały i po krótkotrwałym czasie w sprzęcie usterka powróci. Układ należy wymienić na nowy.

Kolejną grupą są układy graficzne dedykowane zamontowane na kracie graficznej za pomocą złącza MXM(Mobile PCI Express Module). Są to oddzielne moduły kart graficznych na których jest zamontowany układ graficzny BGA wraz w pamięciami VRAM. Takie rozwiązania stosowane są dla najbardziej wymagających użytkowników, z racji umieszczania na owych kartach bardzo wydajnego układu graficznego jak i dużej ilości kości VRAM.

Ostatnią grupą stanowią układy obecnie najczęściej stosowane w platformach tzw. HPU(Hogel processing unit) oraz APU(Accelerated Processing Unit) tzw. Hybrydy. Jest to kilka podzespołów scalonych w jeden układ mianowicie North bridge, South bridge jak i sam procesor graficzny.

Zgłoś wymianę grafiki BGA

Serwisy i sklepy komputerowe:

Klienci indywidualni: